Aleksejaus Jelisejevo skrydžiui 50 metų

Šiandien sukanka 50 metų, kai lietuvių kilmės kosmonautas Aleksejus Jelisejevas (Kuraitis) pirmą kartą pakilo į kosmosą.

Kosmonautas buvo rengiamas kaip kosminio laivo „Sojuz“ bortinžinierius. Skrydis įvyko 1969 m. sausio 15-17 d. A. Jelisejevas pakilo drauge su B. Volynovu ir E. Chrunovu kosminiu laivu „Sojuz-5“, o nusileido „Sojuz-4“ kartu su V. Šatalovu ir E. Chrunovu. Tada pirmą kartą pasaulyje buvo sujungti du pilotuojami kosminiai laivai, o ekipažo nariai per atvirą kosmosą perėjo iš vieno laivo į kitą. Skrydžio trukmė – 1 para 23 valandos 45 minutės 50 sekundžių.

Tais pačiais metais spalio 13–18 d. skrido antrą kartą. Buvo planuojamas trijų kosminių laivų grupinis skrydis, tačiau sugedus vieno iš jų suartėjimo įrangai, to padaryti kosmonautams nepavyko. Trečią kartą į kosmosą pakilo 1971 m. balandžio 23–25 d. Šio skrydžio, kuriame dalyvavo trys kosmonautai metu, kosminis laivas „Sojuz 10“ pirmą kartą pasaulyje buvo sujungtas su orbitine stotimi „Saliut“. Deja, sulūžus kosminio laivo susijungimo mazgui, nepavyko užtikrinti hermetiško sujungimo ir perėjimas į orbitinę stotį buvo atšauktas, o skrydis nutrauktas.

gynitled Jelisejevasknyga22

android
bitly
android
android
android
android
android
android
android
android