Muziejaus lankytojai giedromis dienomis gali stebėti artimiausią žvaigždę – mūsų Saulę

Lietuvos etnokosmologijos muziejuje organizuojami Saulės stebėjimai. Yra sumontuoti du nauji su specialiais filtrais teleskopai, skirti stebėti mūsų žvaigždę.

Pirmasis teleskopas su neutraliu filtru sumažina Saulės šviesą iki Mėnulio skleidžiamos šviesos ir leidžia matyti Saulės dėmes. Saulės dėmės – Saulės paviršiaus (fotosferos) magnetiniai sūkuriai, lydintys Saulės aktyvumo didėjimą. Temperatūra šiuose sūkuriuose yra žemesnė nei aplinkiniuose plotuose, dėl to šie regionai atrodo kaip tamsios dėmės. Taip galima stebėti besikeičiantį Saulės aktyvumą. Kai mūsų žvaigždė rami, joje Saulės dėmių nebūna, kai aktyvumas auga – Saulėje gausėja  dėmių ir didėja jų bendras plotas.  

Antrasis Saulės teleskopas turi vandenilio H-alfa filtrą, kuris praleidžia tik vandenilio, pagrindinio žvaigždžių elemento, spinduliavimą. Šis  teleskopas laidžia pamatyti tai, kas anksčiau buvo galima pamatyti tik pilno Saulės užtemimo metu – protuberantus, tarsi Saulės ugnikalnių išsiveržimus. Protuberantai yra karštos plazmos išsiveržimai virš Saulės paviršiaus. Kuo didesnis Saulės aktyvumas, tuo įspūdingesnės protuberantų čiurkšlės virš Saulės limbo. Toks Saulės teleskopas yra pirmas Lietuvoje.  

Esant giedrai maloniai kviečiame lankytojus registruotis Saulės stebėjimams.

android
bitly
android
android
android
android
android
android
android
android