NEŽEMIŠKO PROTO PROBLEMA: TARP TIKĖJIMO IR ŽINOJIMO…

 

Birželio 6 d. 19.00 ir birželio 7 d. 15.00 val. Lietuvos etnokosmologijos muziejuje M. Juocevičius skaitys paskaitas „NEŽEMIŠKO PROTO PROBLEMA: TARP TIKĖJIMO IR ŽINOJIMO…“ Bilietų kainos: suaugusiems – 14 Lt, studentams – 11 Lt, moksleiviams – 8 Lt, senjorams – 7 Lt. Būtina išankstinė registracija telefonu 838345424.

NEŽEMIŠKO PROTO PROBLEMA: TARP TIKĖJIMO IR ŽINOJIMO…

 

Didžioji Tyla savaime neįrodo, jog esame vienintelė protinga gyvybės forma Visatoje –

galbūt tai reiškia, jog tiesiog egzistuoja kitoks protas, nei galime įsivaizduoti.

 

Frankas Dreikas, XX a. JAV astrofizikas

 

Jeigu Dievas tokioje didelėje Visatoje apgyvendino tik mus vienus,

tuomet Visata labai nyki, o Dievui – be galo nuobodu.

 

Karlas Saganas, XX a. JAV mokslininkas, astrofizikas, rašytojas

 

-          Iš tiesų, kodėl turėtume manyti, jog šioje sferoje nėra jokių gyventojų?

Man atrodo, kad jokia protinga būtybė nenorėtų čia gyventi.

-          Ką gi, – atsakė Mikromegas, – galbūt joje gyvenančios būtybės nėra protingos.

 

Dviejų ateivių pokalbis artėjant prie Žemės, Voltero kūrinio

,,Mikromegas: filosofinė istorija“ ištrauka, 1752

 

                      Jau ne vieną šimtmetį žmonijos vaizduotę kaitina klausimas, ar bekraštėse Visatos platybėse iš tiesų esame vieniši? Atsakymo paieškos nuo seniausių laikų iki šiandienos taip ir nepateikė aiškaus bei vienareikšmio rezultato. XX-ojo a. 6-ąjį dešimtmetį amerikiečių astronomas Frankas Dreikas (Frank Drake), apibendrinęs ligtol filosofijos ir mokslo kauptas žinias apie Visatą, suformulavo garsiąją lygtį, atskleidusią didžiulę hipotetinės protaujančios gyvybės kitose planetose matematinę (loginę) tikimybę. Mokslininkai entuziastingai ėmėsi tikrinti Dreiko prielaidą – radijo teleskopais mėgino išgirsti proto brolių mums siunčiamus signalus, į pavienes žvaigždes ir žvaigždžių grupes transliavo pranešimus, tikėdamiesi atsako, už Saulės sistemos ribų išsiuntė aparatus su užkoduota informacija apie gimtąją planetą… Tačiau viskas veltui – jokio įrodymo, kad kosminės civilizacijos egzistuoja. Kodėl Visata tyli, jeigu joje knibždėte knibžda mąstančių būtybių? Ši problema vadinama astrosociologiniu, arba Fermi (pagal italų kilmės amerikiečių mokslininko Enrico Fermi pavardę) paradoksu. Kaip galima būtų jį paaiškinti? Ar įmanomas racionalus loginio prieštaravimo sprendimas? O gal JIE jau čia? Ar gali būti, jog technologiškai itin pažangios būtybės mus lanko? Ar „skaraidančios lėkštės“ – tai ateivių iš tolimųjų pasaulių valdomi kosminiai laivai? Ar turi rimtą pagrindą NSO (neatpažinti skraidantys objektai) fenomenas ir kokie galimi šio reiškinio prigimties paaiškinimai? Galiausiai, ar teisingai suprantame, kas yra gyvybė, protas, sąmonė? Viena vertus, mokslas aiškiai stokoja empirinių faktų, kita vertus, pribloškia subjektyvių patirčių, liudijančių kontaktus su kosminiais svečiais, gausa. Tad esame nuolatinėje kryžkelėje tarp patikimo žinojimo troškulio ir nuoširdaus tikėjimo…  

                      Apie šiuos ir kitus intriguojančius klausimus 1,5 val. trukmės paskaitoje, iliustruotoje unikalia vaizdo medžiaga, muziejaus lankytojus skatins susimąstyti LEM lektorius Martynas Juocevičius. Renginio dalyviai turės galimybę bendriausiais bruožais susipažinti su nežemiško proto problema mokslinio, filosofinio bei sociokultūrinio diskurso kontekste, sužinos populiariausias astrosociologinį paradoksą bei NSO fenomeną aiškinančias hipotezes, diskutuodami galės jas aptarti kartu su paskaitos autoriumi.

                      Privaloma tiems, kas yra nuolatos grobiamas.

                      Rekomenduojama visiems, kam patinka atitrūkti.

                      Nepageidaujami asmenys be vaizduotės.

android
bitly
android
android
android
android
android
android
android
android