Pasitikime grįžtančias žvaigždes į mūsų naktinį dangaus skliautą Lietuvos etnokosmologijos muziejuje!

Tamsėjantis dangus atveria vis daugiau kosmoso paslapčių. Šiuo metu yra Paskutinės savaitės, kai Saturno planeta dar spindi mūsų danguje. Norintys paskutinį kartą šiais metais žvilgtelėti į šią planetą kviečiami registruotis prie mažojo teleskopo (40cm skersmens).
Paslaptinga ir tolima planeta Uranas bus matoma per abu muziejaus teleskopus. Bandysime įžiūrėti jos blankius žiedus ir bent kelis didesnius palydovus. Uranas pagal savo skersmenį yra trečia planeta Saulės sistemoje ir ketvirta pagal savo masę. Truputėlį skiriasi nuo anksčiau stebėtų didžiųjų planetų (Saturno ir Jupiterio) savo chemine sudėtimi, todėl priklauso vadinamajai „Ledo gigantų grupei“.
Gulbės žvaigždyne pasitikrinsime regą žiūrėdami į dvinarę žviagždžių sistemą. Albireo plika akimi atrodo, kaip viena žvaigždė danguje, bet įsižiūrėjus yra įmanoma įžvelgti tarpelį tarp šių dviejų žvaigždžių. Pro teleskopą pamatysime ryškiasnę geltoną žvaigždutę ir šalia melsvo atspalvio kaimynę.
Tamsėjantis dangus išryškins giliojo dangaus detales. Kamuoliniuose žvaigždžių spiečiuose galėsime atskirti vis daugiau žvaigždžių. Apžiūrėsime garsųjį M13 spiečių Heraklio žvaigždyne į kurį buvo išsiustas vadinamasis Aresibo signalas 1974 lapkričio 16 dieną iš didžiausio žmonijos sukurto vientiso Aresibo radio teleskopo.
Žiūrėdami pro teleskopą į planetiškąjį Žiedo ūką susipažinsime su mūsų Saulės ateitimi. Liūdna realybė žvaigždžių, kad jos nėra amžinos. Tikrai nereikia išsigasti – mūsų mylima Saulė dar planuoja gyventi apie 4-5 milijardus metų. Stebėdami Žiedo ūką bandysime įžvelgti centre šviečiančią nykštukinę žvaigždutę, kurią padėjus ant Lietuvos, nesugebėtų pilnai uždengti mūsų krašto.
Ekskursijos pabaigoje apžiūrėsime tolimiausią žmonijai žinomą padriką žvaigždžių spiečių Kasiopėjos žvaigždyne. M103 spiečius truputėlį primena Didžiuosius grižulo ratus.
Norintys pasigrožėti Sidabriškaisiais debesimis gali jų ieškoti danguje iki rugpjūčio 20 dienos. Nuliūsti neverta – vis daugiau danguje matysis krentančių meteorų vadinamų Persėjidais. Tiesiog reikia kilstelėti akis link šiaurės rytų (po Kasiopėjos žvaigždynu).

Parengė Lietuvos etnokosmologijos muziejaus edukatorius Edgaras Zaronskis

android
bitly
android
android
android
android
android
android
android
android