Saulės laikrodis ir dvylika Mėnesių ant Muziejaus kalno…

Akmeninis Saulės sistemos modelis Etnokosmologijos muziejaus teritorijoje kuriamas jau daugiau nei dešimtmetį. Ir jis dar nebaigtas. Tačiau kasdien ryškėja vis nauji kontūrai šio unikalaus Visatos modeliavimo Žemėje.
Saulę ateinančiais metais apgaubs keturios arkos, spiralinėje struktūroje apie Saulę išsidėstys visų planetų modeliai. O artimiausiomis savaitėmis šalia Saulės sistemos į gražų ratą sustos dvylika „brolių“ – ne, ne juodvarniais lakstančių, bet Mėnesių – tautodailininko Vytauto Biknerio medžio rievėmis pasakojantys kiekvieno metų laiko svarbą Žmogaus gyvenimui. Įspūdingo aukščio ąžuolinės Mėnesių skulptūros pasitiks Muziejaus svečius prie pat kelio, lauko ekspozicijos erdvėje. O skulptūrų centre to paties skulptoriaus pastatytame židinyje kūrensis gyva ugnelė.
Viename iš Saulės spindulių Laiką skaičiuoja Saulės laikrodis. Šio tobulo Laikrodžio autorius – Vladas Kuzinas, 2005-aisiais tituluotas Kalvių Karaliumi, suteikiant jam ir Lietuvos Kalvių kalvio vardą. Saulės laikrodis Muziejaus lauko ekspozicijoje ne iš karto „rado“ savo vietą – pabandęs skaičiuoti valandas atokiau nuo Saulės rato, šios vasaros pabaigoje atkeliavo į Saulės modelio pietinį spindulį ir čia jau Muziejaus darbuotojų dėka ant dailaus postamento įsitvirtino.
Saulės laikrodžiai nuo gnomono metamu šešėliu rodo tikrąjį tos vietovės laiką. Kai Saulė pakyla į aukščiausią Pietų tašką, būna tiksliai 12-ta valanda. Tačiau keli kilometrai į Rytus esantis laikrodis dar nerodys 12-tos. Tuo tarpu, jeigu Saulės laikrodis stovės vos už kelių kilometrų į Vakarus, jis rodys jau kelias minutes po 12-os valandos. Būtent todėl ir buvo visoje planetoje įvestas juostinis laikas.
Laikrodis Etnokosmologijos muziejuje – didžiausias kaltinis rankų darbo erdvinis Saulės laikrodis Lietuvoje.
Paskutinį spalio savaitgalį, kuomet visi Lietuvos gyventojai persuks savo laikrodžių rodykles iš vasaros į žiemos laiką, atvykite į Lietuvos etnokosmologijos muziejų – ir visi drauge pabandysime „persukti“ Saulės laikrodžio rodykles iš vasaros į žiemą. Muziejuje vyks graži šventė, kurios metu bus atidengtos ir Dvylikos Mėnesių skulptūros, ugnies spektaklį parodys studija „Liepsnose“. Skaitykite mūsų svetainę ir netrukus sužinosite išsamią būsimos šventės informaciją.

Straipsnio autorius: Danilė Kakarė

android
bitly
android
android
android
android
android
android
android
android