Žmogus lydėjęs pirmąjį kosmoso turistą apsilankė Lietuvos etnokosmologijos muziejuje

2018 m. vasario 24 d. Lietuvos etnokosmologijos muziejus sulaukė ypatingo svečio. Kosmonautas, fotomenininkas, „Novaja Gazeta“ apžvalgininkas, buvęs prezidento Boriso Jelcino patarėjas (1993–1997 m.), teisės ir fizikos mokslų daktaras Jurijus Baturinas atvyko susipažinti su muziejumi. Tai – žmogus-enciklopedija, mokantis 7 užsienio kalbas. Kosmose buvo du kartus, ten nuskraidino ir pirmąjį kosminį turistą – amerikietį milijonierių Denį Titą. Beje, per antrąjį skrydį, dirbdamas tarptautinėje kosminėje stotyje, atrado efektą, kuriam vėliau Vokietijos fizikai suteikė jo vardą. Baturino efektas – tai bandymai su plazminiais kristalais. Eksperimentuodamas J. Baturinas atrado, kad esant nesvarumo būsenai iš plazmos dulkelių susidaro „taisyklingos struktūros“ – šios sulimpa kaip želė. Šis Baturino efektas paaiškina, kad tokiu būdu iš kosminių dulkių galėjo susiformuoti planetos.

Kosmonautas Jurijus Baturinas Lietuvos etnokosmologijos muziejui perdavė gausų eksponatų rinkinį: jo paties kosmose darytos nuotraukos, organizuotų parodų plakatai, knygos, kosminių misijų antsiuvai, lipdukai, kosminių stočių įgulų vėliavėlės, kosmonautų maisto pavyzdžiai, J. Gagarino kosmonautų rengimo centro suvenyrinis laikrodis ir kalendorius. Tačiau du padovanoti eksponatai yra patys vertingiausi, kadangi grįžo pabuvoję pačiame kosmose. Vienas iš „Mir“ kosminės stoties, kitas iš Tarptautinės kosminės stoties.

Jurijus Baturinas Lietuvoje viešėjo keletą dienų. Dalyvavo susitikimuose, aplankė Nacionalinę M. Mažvydo biblioteką, parodas, knygų mugę. Džiugu, kad išvykdamas pažadėjo būtinai sugrįžti ir pagal galimybes padėti Lietuvos etnokosmologijos muziejui.

android
bitly
android
android
android
android
android
android
android
android